"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 

ASELSAN İşbirliğiyle Ilgaz MAKS Sistemine Entegre Edildi

  • 27.05.2022
  • ilgazbelediyesi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ASELSAN ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Adres Kayıt Sistemindeki adres bilgilerinin, coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi amacıyla Ilgaz’ımızda yapılan adres güncellemesi sonucu yeni adres ve kapı numaralarına ait numaratajlar Belediyemiz tarafından yenileniyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde, saha çalışması ASELSAN’a yaptırılan proje kapsamında ilçemizde metin içerikli Adres Kayıt Sistemi (AKS)’nden Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS)’ne geçiş sağlandı. Bu kapsamda sürdürülen Çalışma Zabıta Amirliğimiz bünyesinde ve Fen İşleri Birimimizin de desteğiyle devam ediyor.

 Metin İçerikli Adres Kayıt Sisteminden Mekansal Adres Kayıt Sistemine geçişi tamamlanan ilçemizin tamamında sokaklardaki yön levhaları ile bina ve işyerlerinde dış alan numaratajları zabıta ekiplerimizce tek tek değiştiriliyor.

Yenilenen bilgilerle eski bilgilerinde uyuşmazlık olan vatandaşlar, tapu bilgileriyle beraber Belediyemiz Zabıta Amirliğine müracaat ederek güncel adres bilgilerini öğrenebilirler.

Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Adı Verilen bu Projenin Ilgaz’a sağlayacağı yararlar ise şunlardır:

  • Metinsel olarak yönetilen Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT)’na mekansal bir boyut kazandırılarak daha etkin ve fonksiyonel bir altyapının oluşturulması,
  • Mekansal adres verisinin mevcut standartlara uygun şekilde paylaşımına yönelik veri paylaşım altyapısının oluşturulması,
  • İki ayrı sisteme veri girişine ihtiyaç duyulmaksızın bu sistemlerin güncel tutulmalarına olanak sağlayacak entegrasyon servislerinin hazırlanması,
  • Yapı belgelerinin daha etkin, hızlı, verimli ve hatasız bir şekilde düzenlenmesi ve gerek Mekansal UAVT gerekse yetkili idare sistemleri ile entegrasyonuna olanak sağlayacak altyapının oluşturulması,
  • Vatandaşların, adres bileşenleri ve yapı belgeleri ile ilgili süreçlere daha hızlı ve doğru bir şekilde erişebilmelerine yönelik bir altyapının oluşturulması.
  • ASELSAN İşbirliğiyle Ilgaz MAKS Sistemine Entegre Edildi
  • ASELSAN İşbirliğiyle Ilgaz MAKS Sistemine Entegre Edildi
  • ASELSAN İşbirliğiyle Ilgaz MAKS Sistemine Entegre Edildi